Üretici bedava vereceği patatesin İstanbul’da kaç TL’ye satılacağını açıkladı. Ezber bozan açıklama

Üretici, İstanbul’da bedava dağıtılacak patatesin satış fiyatını açıkladı ve bu açıklama oldukça dikkat çekti. Türkiye’nin en erkenci patatesi Adana’da hasat başladı.

Tuna Yıldırım adlı çiftçi, “Tarlada 17 TL’ye sattığımız patatesi İstanbul’a ücretsiz yollasak” diyerek satış fiyatını belirtti. Bu ezber bozan açıklama, tarım sektöründe konuşulan bir konu haline geldi.

Adana’da erkenci patates hasadı başladı ve sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalara gelen işçiler, traktör yardımıyla çıkartılan patatesleri topraktan arındırdı. Türkiye’nin dört bir yanına gönderilecek olan patatesler, tarım işçileri tarafından özenle selelere alındı.

Ardından patatesler, yakın şehirler için kasalarla, uzak şehirler için ise çuvallanıp kamyonlara yüklenerek satış için hallere gönderildi. Adana’da yaklaşık 66 bin dekarda ekilen ve dönüm başına ortalama 4 ton verim alınan patatesten yaklaşık 300 bin ton rekolte bekleniyor.

Bu yüksek verimli patates, çiftçilerin yüzünü güldürdü. Önümüzdeki günlerde hasadın kent genelinde yoğunlaşmasıyla fiyatların biraz daha düşmesi bekleniyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “2023 yılında 1 milyon 500 bin dekarlık alanda 5 buçuk milyon ton patates üretmiştik. Adana’da da 60 bin dekar alanda 220 bin tonluk üretim gerçekleştirdik.

Bu sene de yüzde 10’luk bir artışımız var. Adana patates üretiminde 10. sırada yer almasına rağmen ilk patates Adana’da hasat ediliyor” dedi.

Tarımsal üretim planlaması çerçevesinde patates üretiminin de planlandığını belirten Kökçüoğlu, “Patates üretimini planlıyoruz. Hem fiyat anlamında tüketiciyi ve üreticiyi mağdur etmiyoruz. İhtiyacımız kadar patates üretmek istiyoruz. Talimatlar doğrultusunda üretimi sürdürülebilir bir şekilde insanların sofrasına getirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kentte 130 dönüm alanda patates üretimi yapan Tuna Yıldırım, “Maliyetlerimiz yüksek, o nedenle fiyatlar şu anda 17 lira. İstanbul’a bu patatesi biz buradan ücretsiz yollasak 6 liraya satılır. Verimi patatesin yüksek, memnunuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x